Goście z Kolegium Europejskiego z warszawskiego Natolina w Przemyślu i w TPN

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 września 2019

W dn. 24 IX 2019 r. w Przemyślu gościli studenci i wykładowcy kierunku Europeistyczne Studia Interdyscyplinarne Kolegium Europejskiego z warszawskiego Natolina. Kolegium Europejskie (College of Europe) to najstarsza uczelnia oferująca podyplomowe studia europejskie. 

 

 

Zostało utworzone w Brugii (Belgia) w 1949 r. z inicjatywy Kongresu Haskiego. W 1992 r. utworzono drugi kampus Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie. Od ponad dwudziestu pięciu lat na kampusie w Natolinie oferowany jest roczny program europeistycznych studiów interdyscyplinarnych prowadzony w językach angielskim i francuskim przez około 100 najwybitniejszych profesorów oraz ekspertów pochodzących z ponad 25 krajów.

W tym roku międzynarodowa grupa studentów wybrała się na południe Polski i na Ukrainę, w ramach wyjazdów badawczych do krajów Unii Europejskiej i krajów sąsiadujących. Studenci byli aż z 12 krajów (Francja, Rumunia, Mołdawia, Maroko, Włochy, Polska, Hiszpania, Austria, Portugalia, Niemcy, Irlandia, Czechy), a towarzyszyli im opiekunowie pracujący w Kolegium, tj.: Jakub Kubica, Paweł Pujszo, Maryia Breskaya oraz profesorowie Georges Mink i Richard Butterwick-Pawlikowski.

Poza Krakowem, Tarnowem, Bóbrką i Łańcutem na jeden dzień – przed wyjazdem do Lwowa – zwiedzano Przemyśl. Mgr Karol Kicman oprowadzał gości po forcie Salis-Soglio w Siedliskach, mgr Marek Świdrak – po głównych zabytkach miasta, a dr Lucjan Fac – po wystawach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Następnie goście zawitali do Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tam dr hab. Tomasz Pudłocki wygłosił dla nich prelekcję pt. „Coexistence and its end in Galicia. The case of Przemyśl”.

To kolejna międzynarodowa grupa studentów i pracowników nauki, która w ostatnich latach gościła w murach naszego Towarzystwa. Wierzymy, że mili goście z Warszawy i ze świata powrócą niejeden raz jeszcze nad San.

 

Tomasz Pudłocki

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie